+90 212 871 02 58

Yararla Zararın Denkleştirilmesi


 

 

Yararla Zararın Denkleştirilmesi

image79

Trafik kazası sonucu zarar gören, açtığı tazminat davasında maddi zararına kavuşurken, aynı zamanda, trafik kazası sonucunda bazı yararlar da (örneğin pert olan motorlu aracın hurdası) elde etmiş ise, hesaplanan maddi zarardan elde edilen yararın mahsup edilmesi gerekmektedir.

Denkleştirmenin koşulları sırasıyla tazmini gereken zarar, zararla denkleştirilecek yarar ve haksız fiil ile yarar arasında uygun illiyet bağı olarak kabul edilmektedir.

Denkleştirme, hukuki niteliği itibariyle itiraz olup, def’i olarak kabul edilemez. Bunun anlamı, denkleştirme gerekip gerekmediği re’sen Hakim tarafından araştırılamaz ve Hakim, denkleştirilecek yararın maddi karşılığını kendiliğinden araştıramaz. Bununla beraber, dava dosyası içerisine giren bir yararın görülmesi halinde, bu yararın Hakim tarafından dikkate alınması ve denkleştirme yapılması gerekmektedir.

Trafik kazası sonucu zarar gören kişinin, kazadan yarar elde ettiğini ve denkleştirme yapılması gerektiğini iddia eden taraf, bu iddiasını ispatla yükümlüdür. Denkleştirme, sadece maddi tazminata karşılık yapılabilecek, manevi tazminatlar denkleştirme dışına kalacaktır.

Trafik kazası sonucunda Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat talep eden kişilerin, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Küçükçekmece, Avcılar, Bakırköy, Silivri, Çatalca ve İstanbul Avrupa yakası bölgelerinde faaliyet gösteren Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatlık Büroları arasında bulunan Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatlık Büromuzun Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat konularında uzman ve deneyimli Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat avukatı ve Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat avukatları vasıtasıyla dava ve icra takibi hizmeti verilerek, alacakların/hakların elde edilmesi sağlanmaktadır.