+90 212 871 02 58

Trafik Kazasından Doğan Davalarda Zamanaşımı


 

 

Trafik Kazasından Doğan Davalarda Zamanaşımı 

Trafik Kazalarından doğan davalarda zamanaşımı olarak, genel kural 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 1image5909. maddesi 1. Fıkrası kapsamında iki yıllık zamanaşımı süresi uygulanmaktadır. Bu zamanaşımı süresi, maddi zararlı trafik kazalarından doğan tazminat taleplerinde uygulanmaktadır.

Bununla beraber, ölüm ve bedensel zararlara ilişkin tazminat taleplerinde, 109. maddenin 2. fıkrasındaki uzamış ceza zamanaşımı süreleri uygulanmaktadır. Uzamış ceza zamanaşımı süreleri yalnız sürücüye değil, işletene ve sigorta şirketine karşı da uygulanmaktadır.

Sürücü, işleten, sigorta şirketi ayrımı yapılmaksızın tümüne uygulanan uzamış ceza zamanaşımı süreleri 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 66. maddesine göre, bir ölü ve bir yaralı varsa (8) yıl, birden fazla ölü ya da bir ölü ile bir veya birkaç yaralı varsa (15) yıldır.

Trafik kazası sonucunda Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat talep eden kişilerin, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Küçükçekmece, Avcılar, Bakırköy, Silivri, Çatalca ve İstanbul Avrupa yakası bölgelerinde faaliyet gösteren Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatlık Büroları arasında bulunan Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatlık Büromuzun Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat konularında uzman ve deneyimli Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatı ve Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Avukatları vasıtasıyla dava ve icra takibi hizmeti verilerek, alacakların/hakların elde edilmesi sağlanmaktadır.